Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

NAVRCHOLU.cz
Fincentrum

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík a FINCENTRUM.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 20 hodin (září).
Pozvánka pod podzimní oblohu (aneb co uvidíte v září).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


Aktuální program v PDF, archiv

Astronomický kroužek - informativní schůzka
pátek 21.9.2018 od 17.00
pořádá: Členové ZAS vstupné: Kurzovné 500Kč
Astronomický kroužek je určen všem zájemcům o astronomii od cca 11 let až do kmetského věku. Ve školním roce 2018/19 budeme pořádat 3 kroužky – pro začátečníky, pro mírně pokročilé a pro pokročilé. Na první informativní schůzce se dozvíte všechny potřebné podrobnosti. Celoroční práci s dětmi podporuje Statutární město Zlín.

Promítání táborového videa ATV 2017
pátek 21.9.2018 od 18.00 do 20.00
pořádá: Renáta Pivodová vstupné: zdarma
Zveme všechny táborníky na promítání videa z Astrotábora Vlčková 2017.

Vernisáž výstavy Tamary Blažkové: "Andělská sdělení"
sobota 22.9.2018 od 17.00 do 20.00
pořádá: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: vstup zdarma
Tamara Blažková vystudovala modelářství a návrhářství obuvi na Střední umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti. V roce 2006 absolvovala na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obor výtvarná výchova a vizuální tvorba. Působila na Střední odborné škole v Uherském Hradišti a učila i v Luhačovicích. V roce 2010 začala pracovat v Základní umělecké škole Rudolfa Firkušného v Napajedlích. Její oblíbenou technikou je pastel.
V posledních letech si oblíbila balíček andělských motivačních karet od psychoterapeutky Doreen Virtuové. Karty jsou postaveny na základě láskyplných rad andělů a dokážou velmi pozitivně naladit a zamyslet se nad osobními otázkami. Její figury a andělé se nacházejí v imaginárním vysněném prostoru, tvořeném barevnými přerušovanými stopami čar, jakoby siločárami aur. Samotný proces tvoření pomáhal výtvarnici při překonávání zdravotních a psychických problémů a přinášel na oddělení plno radosti, světla, lásky a svobody.
V r. 2017 byla tato díla vystavena v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, nyní přichází i do Zlína.
Nejspíš přivezou i harfu.

Plakát

Přednáška "Nebe nad Zlínem 1 - září, říjen"
pondělí 24.9.2018 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Evropská noc vědců 2018
pátek 5.10.2018 od 20.00 do 23.00
pořádá: Členové ZAS vstupné: zdarma
Zlínská astronomická společnost se stejně jako v minulých letech připojuje k akci Evropská noc vědců, tentokrát na téma 100 let české vědy
Nabízíme:
prohlídku hvězdárny
pozorování oblohy
experimenty se světlem
ukázky podílu amatérských astronomů na výzkumu blízkého vesmíru
a další
Jsou zváni všichni bez rozdílu věku.

Večer s Janem Burianem "CHILSKÝ VEČÍREK"
pondělí 8.10.2018 od 18.00 do 20.00
přednáší: Jan Burian vstupné: 100 Kč
Opět přijede Jan Burian a seznámí nás s krásnou jihoamerickou zemí. Virtuální cestování bude doprovázeno odpovídáním na dotazy včetně živelného kontaktu s publikem.
Ale možná to bude celé úplně jinak, neb 2. července roku příštího nad Chile na chvíli zmizí Slunce...

Chilský plakát s výhledem na eklipsu

Cestopisná přednáška "Kypr - 2. část, západní Kypr, Troodos"
čtvrtek 11.10.2018 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
V pokračování kyperských přednášek zavítáme na jedno z nejstarších osídlení ostrova - archeologickou lokalitu Choirokoitia, z ní budeme pokračovat do centrálního pohoří Troodos až na nejvyšší vrchol a podnikneme pár výšlapů v okolí. Nelze vynechat zvenku nenápadné byzantské kostelíky ukryté v horách s velmi bohatou vnitřní výzdobou, řada z nich je na seznamu UNESCO. V horách se ukrývají i staré benátské kamenné mosty na již zaniklých obchodních stezkách, které již pomalu pohlcuje vegetace. Po mohutném hradu Kolossi zavítáme do nejbohatšího kláštera Kykkos se vzácnými ikonami, projedeme civilizací nedotčenou horskou oblast Tylliria k poloostrovu Akamas, kde se vydáme na trek mezi gekony nad krásným pobřežím. Z antických lokalit tentokráte navštívíme Pafos a hrobky králů s výborně zachovalými mozaikami.

Přednáška "Astronomie v díle Julese Vernea"
pondělí 15.10.2018 od 19.00 do 20.30
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč
Vědecko - fantastické romány Julese Vernea často popisují výstřední vědce a astronomy, kteří se zúčastňují velkých dobrodružství a svými vědomostmi i výpočty předpovídají budoucnost a zachraňují účastníky expedic. Podíváme se na reálnost uskutečnění takových expedic a dobrodružství.

Cestopisná přednáška "Irsko - zelený ostrov"
čtvrtek 18.10.2018 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Jaromír Novák vstupné: 50 Kč
Pohoří Wicklow s romantickým údolím Glendalough, zahradami Powerscourt a nejvyšším vodopádem Irska, poloostrovy Beara a Iveragh s NP Killarney a nejvyšší horou Irska Carrauntoohil, strmé Mohérové útesy, prehistorický dolmen Poulnabrone – svědek dávného osídlení krasové oblasti Burren, působivý kraj Connemara se stejnojmenným NP, největší ostrov západu Achill Island, středověký klášter Clonmacnoise, ale i hlavní město Dublin uvede ve svých fotografiích a povídání Jaromír Novák.

Přednáška "Kvazary"
pondělí 22.10.2018 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 40 Kč
Aktivní galaktická jádra, kvazary, blazary a podobné extrémně zářící objekty zůstávají stále velmi tajemnými soustavami ve vzdáleném vesmíru. Astronomové dnes sice tuší, jak tyto objekty vypadají a co by měly být zač, mnoho otázek ale zůstává stále nezodpovězených. Zkusíme odpovědět alespoň na některé z nich.

Plakát

Přednáška "Čas a jeho měření"
pondělí 5.11.2018 od 19.00 do 20.30
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč
Historický přehled definování času pro civilní i vědecké účely a o přístrojích k měření času.

Cestopisná přednáška "Národní parky Jasper a Mount Robson"
čtvrtek 8.11.2018 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
Po krátké prohlídce moderního Calgary vyrazíme do kanadských Skalnatých hor, kde se nachází hned několik národních parků a rezervací. V první přednášce navštívíme největší kanadský národní park Jasper s úžasnými ledovcovými jezery, včetně nejznámějšího Maligne Lake, podnikneme několik treků po hřebenech hor s krásnými výhledy i v ne vždy příznivém počasí, včetně slavného Skyline Trail. V rezervaci Mount Robson se podíváme k nejvyššímu vrcholu Rocky Mountains, který je po většinu roku skrytý v mracích a nakonec projedeme jednu z nejkrásnějších silnic světa Icefield Parkway, kde je třeba dávat pozor na divokou zvěř pasoucí se přímo u cesty a zároveň se kochat krásou zdejších hor.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 2 - listopad, prosinec"
pondělí 12.11.2018 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Cestopisná přednáška "Nepál - Himálaj"
čtvrtek 22.11.2018 od 18.00 do 20.00
přednáší: Jan Prejda vstupné: 50 Kč
Cestopisná beseda o výpravě do nitra nejvyšších hor světa. Fotografie o životě místních obyvatel, mnoho pohledů na hory, skály, vrcholy osmitisícovek, ledovce, morény a vše, co bylo zajímavé na 20denní cestě v Himálajích. Pěší túra byla dlouhá téměř 200 km s převýšením 20 km, vedla přes tři pětitisícová sedla. Cíl cesty byla hora Kalla Pathar 5 700 m n. m. a pohled na nejvyšší místo na zemi – Mount Everest.

Cestopisná přednáška "Kanadské Rocky Mountains - národní parky Banff a Yoho"
čtvrtek 29.11.2018 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
Ve druhé přenášce o kanadských Skalnatých horách projdeme menší národní park Yoho, ve kterém se skrývá perla celých Rocky Mountains jezero O´Hara s neskutečnými vysokohorskými stezkami. V nejstarším národním parku Banff navštívíme další slavná jezera Moraine Lake a Lake Louis obklopené ledovcovými vrcholy, projdeme trochu zapomenuté Skoki Valley a alpínské louky na Sunshine Meadows. Před sněžením a prudkým poklesem teplot ujedeme do 900km vzdáleného Vancouveru, jednoho z nejhezčích měst Kanady a při zpáteční cestě zavítáme i do lyžařského střediska Whistler a národního parku Glacier s více než stovkou ledovců.

Přednáška "Jak to vypadá u sousedů - Místní skupina galaxií"
pondělí 10.12.2018 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 40 Kč
Mléčná dráha, Velká galaxie v Andromedě a galaxie v Trojúhelníku jsou hlavními velkými členy Místní galaktické skupiny, která čítá ještě několik desítek trpasličích satelitů. Tyto velké hvězdné ostrovy se k sobě přibližují a jak to bude dál - srazíme se? A aby toho nebylo málo, celá Místní skupina se řítí vstříc rychlostí přes 400 km/s galaxiím v souhvězdí Panny. Přednáška si klade za cíl seznámit posluchače s našimi nejbližšími kosmickými sousedy.

Plakát

Cestopisná přednáška "Finsko"
CK Periscope Skandinávie
čtvrtek 13.12.2018 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 50 Kč
předběžný termín, ještě může dojít ke změně

Cestopisná přednáška "Kanada"
CK Periscope Skandinávie
čtvrtek 17.1.2019 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 50 Kč

Přednáška "NEPÁL - KRÁLOVSTVÍ MUSTANG stále žije"
čtvrtek 14.2.2019 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 50 Kč

Přednáška "Indie divoká a nezpoutaná"
čtvrtek 21.2.2019 od 18.00 do 20.00
přednáší: Michal Štěpánek vstupné: 50 Kč
Jedna z nejlidnatějších zemí této planety mi doslova vyrazila dech. Je to pozoruhodný svět, kde platí jiné zákony, než na jaké jsme zvyklí. Všechny smysly jedou na plné obrátky…Nikde jinde jsem nezažil tolik barev, vůní, pachů, dobrého jídla, všudypřítomných odpadků a chudoby. Nejprve na chvíli zůstaneme v hlavní metropoli, abychom vzápětí mohli uniknout do ticha majestátného Himálaje. Navštívíme také některá města a vrátíme se spolu prostřednictvím spousty zážitků zpět na ulici mezi místní lidi, jejichž naprostá bezprostřednost mne nepřestávala fascinovat.

Novinky, zprávy (archiv)

BepiColombo
vloženo: 13.9.2018
Milí čtenářové, právě vyšel čerstvý ALDEBARAN BULLETIN s článkem Rudolf Mentzl: BepiColombo na startu.
Příjemné počtení.

SOUVISLOSTI
vloženo: 20.8.2018
V tiskárně je knížka Astronomie a fyzika - souvislosti, kterou si již nyní můžete objednat.
 
Dnes je středa 19.9.2018, 17.10 (262. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster