Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 19 hodin (prosinec).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


 

Aktuální program v PDF, archiv

Přednáška "Společné počátky astronomie a matematiky"
pondělí 16.12.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Při vytrvalém pozorování hvězdné oblohy, Slunce a Měsíce si lidé už od pravěku všímali zákonitostí i nepravidelností v pohybu těchto těles i tzv. "bludných hvězd" - planet. Pro orientaci v čase i prostoru, museli spojit znalosti matematiky i astronomie. I když matematika vznikala i z jiných podnětů, rozvíjela se ve vědu schopnou řešit obtížné astronomické i fyzikální problémy. Tato vzájemná inspirace trvá a bude potřebná i v budoucnosti.

Plakát Společné počátky

Přednáška "Prvotní nukleosyntéza při velkém třesku" - náhradní termín
pondělí 6.1.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Martin Schäfer, Ph.D. vstupné: 100 Kč
V rané fázi vesmíru, zhruba 10 s po Velkém třesku, teplota vesmíru dostatečně poklesla, aby umožnila vznik stabilního izotopu vodíku – deuteronu. Následné jaderné reakce vedly k produkci lehkých izotopů helia, lithia a zanedbatelných stop těžších prvků. Tento proces je známý jako prvotní nukleosyntéza (jaderné slučování) lehkých prvků nebo také primordiální nukleosyntéza Velkého třesku. Na konci tohoto období zanechaly tyto prvky své specifické procentuální zastoupení v rámci viditelné hmoty – otisk pozorovatelný v současném vesmíru. Toto echo dnes slouží k testování teorie Velkého třesku a standardního modelu částicové fyziky. V průběhu mé přednášky uvedu základní poznatky o prvotní nukleosyntéze a zatím nevyjasněné otázky z pohledu jaderné fyziky.

Přednáška "Co je nového v astronomii?"
pondělí 13.1.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: LUkáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Každý rok 21. století přináší stále nové a nové objevy. I když se to nezdá, tak astronomie se pořád vyvíjí, a to nejen díky novým technologiím. Všechna pokročilá zařízení, mezi které patří detektory gravitačních vln, radioteleskopy nebo teleskop Jamese Webba, chrlí každý den spousty dat a pro širokou veřejnost je někdy těžké se v této změti zorientovat. Chtěl bych rozebrat nejdůležitější objevy a podívat se na to, jaké nové otázky rok 2024 v astronomii přinesl nebo zodpověděl.

Cestopisná přednáška CK Periscope Skandinávie "Finsko a Laponsko"
středa 15.1.2025 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 150 Kč
Daleká krajina ve Skandinávii, severně od polárního kruhu, se nazývá Laponsko. Krajina, kde je více sobů, než obyvatel, se vyznačuje čistou přírodou s nekonečnými lesy, jezery a prastarým pohořím. Pojďte se s námi přenést do země, kde vládne pohádková zima, cestuje se v zápřahu psího spřežení, na sněžných skútrech nebo saních tažených soby, kde běžkaři mají svůj ráj se zárukou kvalitního sněhu a kde voňavá sauna a severské speciality na talíři garantují potěšení pro všechny smysly. A co teprve noční podívaná na obloze v podobě tančící polární záře?

Přednáška "Jak dlouhé má Mléčná dráha vlasy? A jsou zlaté?"
pondělí 20.1.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Mlhoviny spojitého toku záření (Integrated flux nebulae - IFN) byly objeveny poměrně nedávno. Některé jejich jasnější části byly sice zaznamenány již při Palomarských přehlídkových projektech, nicméně jako celooblohový jev jsou tyto mlhoviny popisovány teprve až s nástupem velmi citlivé digitální astrofotografie. Ve srovnání s typickými plynnými mlhovinami galaktického disku, které září vždy jen díky hvězdám ve své bezprostřední blízkosti, září mlhoviny spojitého toku díky hvězdnému větru hvězd celé nejbližší části Galaxie, jelikož vystupují vysoko nad galaktickou rovinu. Tato mlhovinná oblaka jsou tvořena ponejvíce mezihvězdným prachem, vodíkem, kysličníkem uhelnatým a dalšími prvky. Přednáška ukáže Mléčnou dráhu jako velmi bohatě strukturovanou soustavu, o jejíž členitosti jsme donedávna neměli tušení.

Přednáška "Využití místních zdrojů (ISRU)"
pátek 24.1.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Jakub Řezníček vstupné: 100 Kč

Přednáška "Průlet vývojem AI"
pondělí 27.1.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Přemek Janda vstupné: 100 Kč
Během přednášky se dozvíte o vývoji umělé inteligence od jejích počátků po současnost. Představíme si klíčové milníky, které formovaly oblast AI, a technologický pokrok, který vedl k dnešním pokročilým systémům. Posluchači se seznámí s historickými etapami, jako je symbolické AI, vývoj expertních systémů a přechod ke strojovému učení, což položilo základ pro dnešní sofistikované modely a aplikace.

Přednáška "Exoplanety, aneb vzdálené Země"
pondělí 3.2.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
První exoplaneta byla objevena již na konci minulého století, ale od té doby se naše technologie a metody posunuli takovým způsobem, že počet objevení narostl již na několik tisíc. Představíme si družice jako TESS a Kepler, které k objevům velmi přispěli, ale podíváme se i do budoucnosti. Pobavíme se nejen o metodách objevu exoplanet, ale i o fyzice, která se skrývá za analýzou atmosféry nebo vlastností planet. Do budoucna bude hledání nové Země stále důležitější a myslím si, že představa o jiných světech nás může naučit, jak si toho našeho více vážit.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 3 - leden, únor"
pondělí 10.2.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách v druhé polovině zimy. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Býk, Vozka, Camelopardalis, Blíženci, Orion, Zajíc, Holubice, Velký pes a mnoho dalších hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "O laserech aneb proč si nevystačí laboratoř se žárovkou"
pátek 14.2.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Kryštof Jasenský vstupné: 100 Kč
Jak lasery fungují a co v optice umožnily a jaké je dnešní moderní použití

Přednáška "Od AI, Strojového učení, Deep learning po LLM"
pondělí 17.2.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Přemek Janda vstupné: 100 Kč
Přednáška představuje evoluci klíčových pojmů a technologií, které formují současnou umělou inteligenci. Rozebere rozdíly mezi AI, strojovým učením a hlubokým učením, až po velké jazykové modely (LLM). Kromě toho se podíváme na fascinující fenomén modelu „transformerů“ – a ne, nemám na mysli roboty, kteří se mění v auta... Na závěr si projdeme aktuální scénu na poli vědy, zlomové body výzkumu a důležité články, které rozpohybovaly svět nejen okolo umělé inteligence ale i nás všech.

Cestopisná přednáška "Tunisko"
čtvrtek 20.2.2025 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 100 Kč

Přednáška "Astrofotografie"
pátek 21.2.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Nikola Kadlečková vstupné: 100 Kč
Vše začalo Daguerrotypií a fotografií hvězd. Dnes, po 185 letech, máme Webbův teleskop, jehož speciálně upravený fotografický čip s 95% účinností zachytí i prvotní galaxie vzdálené 13,4 miliardy světelných let od Země, jejichž jasnost je tak slabá, že bychom je jen stěží pozorovali ze Země. Jak správně nastavit fotoaparát či telefon pro focení hvězd a mlhovin, proč používáme speciální filtry a proč jsou potřebné motorizované montáže a korekční snímky?

Přednáška "Hvězdy"
pátek 28.2.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Bc. Jakub Šimík vstupné: 100 Kč
V noci jich očima můžeme pozorovat až jednotky tisíc. Všechny, kromě té naší, se nám na první pohled jeví jako svítivé, neměnné a vzdálené body. Ve skutečnosti jsou tyto objekty na obloze mnohem zajímavější, než bychom si mohli myslet. Co vede k jejich vzniku, co se v nich odehrává, jak je rozlišujeme, jak se vyvíjí a mnoho dalšího si o těchto svítivých zdrojích prvků těších než lithium řekneme.

Přednáška "Extrémní objekty vesmíru"
pondělí 3.3.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Objekty jako neutronové hvězdy nebo černé díry fascinují lidstvo již od momentu, co jsme jejich existenci teoreticky předpověděli. Díky moderním technologiím, například detektorům gravitačních vln, jsme schopni přejít pouze z teoretických popisů na popis reálný. I přes všechny snahy vědců zůstává spousta záhad stále neodhalených, což je úžasné! V přednášce si představíme, jak tyto objekty vznikají a jaké fascinující jevy jsou s nimi spojeny.

Cestopisná přednáška "Jižní Korea"
čtvrtek 6.3.2025 od 18.00 do 20.00
přednáší: Michal Štěpánek vstupné: 150 Kč

Přednáška "Nebe nad Zlínem 4 - březen, duben"
pondělí 10.3.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách na jaře. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Rak, Malý pes, Jednorožec, Rys, Lev, Malý Lev, Pohár a Velká Medvědice. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Recept na božskou částici aneb objev Higgsova bosonu"
pátek 14.3.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Jana Kodrlová vstupné: 100 Kč
Nás příběh začíná v roce 1964 v kanceláři teoretického fyzika Petera Higgse, který se pokusil nalézt odpověď na otázku, na kterou se málokdo zeptá – co dává hmotě okolo nás její hmotnost? Ve svém článku se tuto záhadu pokouší vysvětlit navržením existence úplně nové elementární částice, jejíž objev bude oznámen o téměř 50 let později. Seznamte se s Higgsovým bosonem.

Přednáška "Velké jazykové modely (LLM)"
pondělí 17.3.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Přemek Janda vstupné: 100 Kč
Kdo s koho? Jaký jazykový model je opravdu nejlepší? ChatGPT, Claude, Grok, ...? Povíme si o tom, proč technologičtí giganti investují nezměrné částky do vývoje, jaké jsou současné trendy v oblasti velkých jazykových modelů. Posluchači se dozví, jak tyto modely fungují, jak se trénují, a jaká je jejich aplikace v praxi, například v konverzačních systémech nebo v generování textu. Zaměříme se na možnosti a limity těchto modelů a jak ovlivňují způsob, jakým komunikujeme a pracujeme.

Přednáška "Tajemné plazma "
pondělí 24.3.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Nikola Kadlečková vstupné: 100 Kč
Plazma je fascinujícím a dynamickým fenoménem, který tvoří většinu viditelného vesmíru. Chová se dle velice složitých fyzikálních a matematických popisů, ale i tak jsme jej dokázali zkrotit. Prozkoumáme jeho přítomnost v našich životech od blesků až po využití v medicíně. Jak pokračuje výzkum v moderních technologiích? Kromě toho se zaměříme na plazma ve vesmíru, včetně nádherných polárních září.

Přednáška "Antonín Bečvář - astronom, který miloval mraky"
pondělí 31.3.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Autor krásných hvězdných atlasů, Antonín Bečvář, je jedním z Čechů, kteří jsou svým dílem známi i ve světě. Byl nejen astronomem, ale i meterologem, který vydal atlas horských mraků. Byl neúnavným propagátorem astronomie na Slovensku, oddaným pozorovatelem a stavitelem pozorovatelen i slovenských hvězdáren. Zemřel před 60 lety.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 5 - květen, červen"
pondělí 7.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách nastupujícího léta. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Malý medvěd, Hydra, Havran, Panna, Honící psi, Kštice Bereničina, Pastýř, Severní koruna a Váhy. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Meteorologie"
pátek 11.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Bc. Jakub Šimík vstupné: 100 Kč
V naší atmosféře se neustále odehrává celá řada fascinujících procesů, které na nás často mají značný vliv - od oblačnosti, tlakových útvarů a front, až po bouře a tornáda. Proč nás některá oblaka pouze přeletí a jiná na nás sešlou déšť, kroupy a blesky? Povíme si o tom, jak takové jevy fungují, co je způsobuje, jak se je snažíme předpovídat a jak je můžeme sami pozorovat.

Přednáška "Velikonoce a astronomie"
pondělí 14.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Jejich správné určení si vyžádalo přesná astronomická měření délky roku a velkou kalendářní reformu. Proč ale někdy připadají na konec března a jindy až na druhou půli dubna? Proč někdy velikonoce zdánlivě porušují pravidla pro určení jejich data? Odpovědi na mnoho dalších otázek se dozvíte v této přednášce.

Přednáška "Jak vytvořit hvězdu? "
pondělí 28.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Nikola Kadlečková vstupné: 100 Kč
Představte si, že dokážeme na Zemi vytvořit podmínky, které panují uvnitř hvězd. Právě to je cílem tokamaků – speciálních reaktorů navržených pro udržení jaderné fúze. Tento fascinující proces, který pohání Slunce a hvězdy, by mohl být klíčem k nevyčerpatelnému a čistému zdroji energie. Na přednášce se dozvíte, jak tokamaky fungují, proč je tak náročné zkrotit plazma, a jaké výzvy čekají na vědce v blízké i daleké budoucnosti.

Přednáška "Umělá inteligence - naše spása, nebo záhuba?"
pondělí 5.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Přemek Janda vstupné: 100 Kč
Cílem přednášky je otevřít etické a filozofické otázky spojené s umělou inteligencí a jejím možným dopadem na společnost. Rád bych pohovořil o příležitostech, které AI přináší, jako je automatizace, zlepšení lékařské péče či vzdělání, ale také o rizicích, včetně ztráty pracovních míst, sledování nebo možných hrozeb pro běžného člověka. Problematiku nahlédneme z různých úhlů pohledu, protože společnost je, jak to často bývá, v názorech rozdělená. Možná se na závěr přednášky přiblížíme ke společnému porozumění, nebo se přikloníme k jednomu z přístupů – ať už k opatrnosti (Doomers), nebo k rychlému přijetí nových technologií (Accelerationists).

Přednáška "Historie astronavigace"
pondělí 12.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Navigace podle hvězd vznikla již velmi dávno z potřeb lidí vydávat se po moři i po pevnině poznávat náš svět. Důmyslné měřící přístroje a znalost hvězdné oblohy i putování Slunce a Měsíce po obloze umožňovaly lidem vydávat se do vzdálených končin za obchodem, poznáním i válečnými účely. Pro přesné určování světových stran a map nestačil už kompas, ale bylo nutno využít astronomických znalostí a přesných hodin. Mnoho námořních neštěstí si vyžádalo zpřesňování metod navigace. K pokroku v navigaci přispěl hlavně vývoj hodin a přesných výpočtů poloh hvězd, planet, Slunce a Měsíce, který umožnil sestavení navigačních tabulek, nutných pro určení přesné polohy. Ve 20. století byly poznatky navigace uplatněny v letectví i kosmonautice a dnes, díky družicové GPS navigaci může svoji přesnou polohu znát každý řidič, nebo majitel "chytrého telefonu".

Přednáška "Digitální obvody"
pátek 16.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Bc. Jakub Šimík vstupné: 100 Kč
V posledních 77 letech se nám podařilo donutit písek počítat za nás, a tím i změnit svět k nepoznání. Přemýšleli jste však někdy, jak doopravdy dokáže procesor mobilu v našich kapsách vykonat miliardy operací za sekundu a přitom spotřebovat tak málo energie, že jej můžeme napájet z malého akumulátoru? A co vlastně tyto operace jsou? Společně si projdeme základy digitálních obvodů, které stojí nejen za těmito zařízeními, a to od logických hradel až po aritmetické jednotky a procesory. Získáme tak náhled do těchto fascinujících technologií, které hýbou dnešním světem.

Přednáška "Sluneční aktivita"
pondělí 19.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ondřej Zelík vstupné: 100 Kč
Jaké procesy se dějí v nitru Slunce? Co se děje na povrchu Slunce? V přednášce bude popsán historický vývoj zkoumání Slunce až do současnosti. A jakou roli ve výzkumu sluneční aktivity hraje Astronomický ústav ČAV v Ondřejově?

Přednáška "Nebe nad Zlínem 6 - červenec, srpenec"
pondělí 26.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách v létě. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Štír, Vlk, Hadonoš, Had, Herkules, Drak, Střelec, Štít, Orel a Lyra. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Novinky, zprávy (archiv)

 
Dnes je neděle 8.12.2024, 23.59 (343. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster