Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 19 hodin (březen).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


 

Aktuální program v PDF, archiv

Částečné zatmění Slunce - pozorování s výkladem
sobota 29.3.2025 od 11.30 do 13.30
pořádá: MUDr. Zdeněk Coufal vstupné: 60/40 Kč
Za příznivého počasí nabízíme bezpečné pozorování částečného zatmění Slunce (velikost zatmění ve Zlíně bude 6,1%). Začátek zatmění je v 11.44, maximální fáze ve 12:21, konec ve 12:57.

Úkaz budeme pozorovat dalekohledem se solárním hranolem nebo filtrem a speciálním H-alfa slunečním dalekohledem.

VAROVÁNÍ:
Nesnažte se zatmění Slunce sledovat přímo očima ani přes sluneční brýle nebo začouzené sklíčko, a rozhodně nikdy dalekohledem bez speciálního filtru. Hrozí nevratné poškození zraku!

Přednáška "Antonín Bečvář - astronom, který miloval mraky"
pondělí 31.3.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Autor krásných hvězdných atlasů, Antonín Bečvář, je jedním z Čechů, kteří jsou svým dílem známi i ve světě. Byl nejen astronomem, ale i meterologem, který vydal atlas horských mraků. Byl neúnavným propagátorem astronomie na Slovensku, oddaným pozorovatelem a stavitelem pozorovatelen i slovenských hvězdáren. Zemřel před 60 lety.

Plakát Bečvář

Přednáška "Meteorologie"
pátek 4.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Bc. Jakub Šimík vstupné: 100 Kč
V naší atmosféře se neustále odehrává celá řada fascinujících procesů, které na nás často mají značný vliv - od oblačnosti, tlakových útvarů a front, až po bouře a tornáda. Proč nás některá oblaka pouze přeletí a jiná na nás sešlou déšť, kroupy a blesky? Povíme si o tom, jak takové jevy fungují, co je způsobuje, jak se je snažíme předpovídat a jak je můžeme sami pozorovat.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 5 - květen, červen"
pondělí 7.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách nastupujícího léta. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Malý medvěd, Hydra, Havran, Panna, Honící psi, Kštice Bereničina, Pastýř, Severní koruna a Váhy. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Portugalsko s Janem Burianem - cestovatelský večírek
pátek 11.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Jan Burian vstupné: 150 Kč
Opět, jako ostatně každý rok na jaře, přijede Jan Burian. Jarní večírek bude tentokrát o Portugalsku. Alentejo patřilo k nejchudším a nejzaostalejším částem jižní Evropy. Odjakživa bylo ovšem i místem se svéráznou kulturou a způsobem života. Jsou tu starověké megality, římské a maurské stavby a středověké akvadukty či katedrály, běloskvoucí domky, korkové duby a říká se, že tam člověk může pochopit, jak vypadá skutečný čas. „Čas je tu opravdu časem“, vyprávějí domorodci, „v Lisabonu to tak není, tam čas jsou peníze…“
Povídání bude doprovázeno odpovídáním na dotazy včetně živelného kontaktu s publikem.

Plakát s Janem cestovatelem

Přednáška "Velikonoce a astronomie"
pondělí 14.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Jejich správné určení si vyžádalo přesná astronomická měření délky roku a velkou kalendářní reformu. Proč ale někdy připadají na konec března a jindy až na druhou půli dubna? Proč někdy velikonoce zdánlivě porušují pravidla pro určení jejich data? Odpovědi na mnoho dalších otázek se dozvíte v této přednášce.

Přednáška "Jak vytvořit hvězdu? "
pondělí 28.4.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Nikola Kadlečková vstupné: 100 Kč
Představte si, že dokážeme na Zemi vytvořit podmínky, které panují uvnitř hvězd. Právě to je cílem tokamaků – speciálních reaktorů navržených pro udržení jaderné fúze. Tento fascinující proces, který pohání Slunce a hvězdy, by mohl být klíčem k nevyčerpatelnému a čistému zdroji energie. Na přednášce se dozvíte, jak tokamaky fungují, proč je tak náročné zkrotit plazma, a jaké výzvy čekají na vědce v blízké i daleké budoucnosti.

Přednáška "Umělá inteligence - naše spása, nebo záhuba?"
pondělí 5.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Přemek Janda vstupné: 100 Kč
Cílem přednášky je otevřít etické a filozofické otázky spojené s umělou inteligencí a jejím možným dopadem na společnost. Rád bych pohovořil o příležitostech, které AI přináší, jako je automatizace, zlepšení lékařské péče či vzdělání, ale také o rizicích, včetně ztráty pracovních míst, sledování nebo možných hrozeb pro běžného člověka. Problematiku nahlédneme z různých úhlů pohledu, protože společnost je, jak to často bývá, v názorech rozdělená. Možná se na závěr přednášky přiblížíme ke společnému porozumění, nebo se přikloníme k jednomu z přístupů – ať už k opatrnosti (Doomers), nebo k rychlému přijetí nových technologií (Accelerationists).

Přednáška "Historie astronavigace"
pondělí 12.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Navigace podle hvězd vznikla již velmi dávno z potřeb lidí vydávat se po moři i po pevnině poznávat náš svět. Důmyslné měřící přístroje a znalost hvězdné oblohy i putování Slunce a Měsíce po obloze umožňovaly lidem vydávat se do vzdálených končin za obchodem, poznáním i válečnými účely. Pro přesné určování světových stran a map nestačil už kompas, ale bylo nutno využít astronomických znalostí a přesných hodin. Mnoho námořních neštěstí si vyžádalo zpřesňování metod navigace. K pokroku v navigaci přispěl hlavně vývoj hodin a přesných výpočtů poloh hvězd, planet, Slunce a Měsíce, který umožnil sestavení navigačních tabulek, nutných pro určení přesné polohy. Ve 20. století byly poznatky navigace uplatněny v letectví i kosmonautice a dnes, díky družicové GPS navigaci může svoji přesnou polohu znát každý řidič, nebo majitel "chytrého telefonu".

Přednáška "Digitální obvody"
pátek 16.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Bc. Jakub Šimík vstupné: 100 Kč
V posledních 77 letech se nám podařilo donutit písek počítat za nás, a tím i změnit svět k nepoznání. Přemýšleli jste však někdy, jak doopravdy dokáže procesor mobilu v našich kapsách vykonat miliardy operací za sekundu a přitom spotřebovat tak málo energie, že jej můžeme napájet z malého akumulátoru? A co vlastně tyto operace jsou? Společně si projdeme základy digitálních obvodů, které stojí nejen za těmito zařízeními, a to od logických hradel až po aritmetické jednotky a procesory. Získáme tak náhled do těchto fascinujících technologií, které hýbou dnešním světem.

Přednáška "Sluneční aktivita"
pondělí 19.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ondřej Zelík vstupné: 100 Kč
Ačkoli je Slunce nám nejbližší hvězdou, jeho výzkum nijak neutuchá. Ani dnes jej totiž nemůžeme prohlásit za zcela probádané. O mohutných procesech odehrávajících se v nitru tohoto žlutého trpaslíka, které občas způsobí na jeho povrchu pořádnou paseku, však lidstvo ví už dlouho. O jejich důsledcích jsme se koneckonců mohli přesvědčit na vlastní oči – například při loňském výskytu polárních září v našich zeměpisných šířkách. V této přednášce si povíme více o této sluneční aktivitě i o historii lidské touhy ji pochopit. Neopomeneme ani podíl Astronomického ústavu AV ČR na současném výzkumu Slunce.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 6 - červenec, srpenec"
pondělí 26.5.2025 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách v létě. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Štír, Vlk, Hadonoš, Had, Herkules, Drak, Střelec, Štít, Orel a Lyra. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Cestopisná přednáška "Nový Zéland"
čtvrtek 15.1.2026 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 150 Kč
Aotearoa – krajina dlouhého bílého oblaku

Nový Zéland patří mezi „nejmladší“ a nejkrásnější země na světě. Nejmladší proto, že jeho území bylo Evropany objeveno jako jedno z posledních a nejkrásnější z důvodu množství národních parků.

Není vůbec náhodou, že si Peter Jackson zvolil tuto zemi jako dějiště Pána prstenů. Panenská příroda láká každý rok miliony turistů z celého světa. Vydejte se na kouzelnou výpravu touto nádhernou zemí v přednášce, která vám provede po nejzajímavějších místech od úplného severu až chladný jih. Navštívíme slunečné pláže i zasněžené hory, deštné pralesy i písečné pouště. Seznámíme se s kulturou původních maorských obyvatel i podobou moderní společnosti. Využijte možnost přesunout se přes půl světa a stanout na místech, která znáte z filmových pláten.

Na přednášku Vás srdečně zve průvodce CK Periscope Skandinávie Mgr. Patrik Dekan

Cestopisná přednáška "Filipíny"
čtvrtek 5.2.2026 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 100 Kč

Novinky, zprávy (archiv)

 
Dnes je čtvrtek 27.3.2025, 12.32 (86. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster