Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Obloha v prosinci 2010

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,


V noci z 20. na 21. prosince nastane po třech letech první úplné zatmění Měsíce viditelné ze Země. Bohužel však pouze pro pozorovatele v Severní Americe. Jupiter je nejvýše nad obzorem při soumraku a Saturn se dostane nejvýše naopak při úsvitu. Před východem Slunce můžeme také pozorovat Venuši v maximu její jasnosti.

Planety

Merkur dosáhne největší elongace (bude v největší úhlové vzdálenosti od Slunce) 1. prosince. Bude však velmi nízko nad večerním obzorem a tedy špatně pozorovatelný. Během prvních devíti dnů prosince jeho jasnost poklesne z -0,4 magnitudy na 0,2 magnitudy a jeho fáze se zmenší ze 65% na 33%. Poté už nebude pozorovatelný ani s použitím dalekohledu.

Mars bude za dobrých podmínek pozorovatelný velmi nízko nad jihozápadním obzorem krátce po úsvitu. Při jeho jasnosti 1,3 magnitudy, ale nebude viditelný pouhým okem a bude třeba použít alespoň menší dalekohled. 13. prosince se k Marsu velmi přiblíží planeta Merkur (vzdálenost mezi nimi bude 1°).

Jupiter a Uran se na obloze nacházejí blízko sebe na hranici mezi souhvězdími Ryby a Vodnář. Nejvýše nad obzorem a tedy v nejlepší pozici pro pozorování budou obě planety krátce po setmění. 16. prosince bude Jupiter na obloze vzdálen 90° od Slunce. Díky tomu můžeme pozorovat stín na jeho okraji, což poskytne nejlepší pohledy na zatmění jeho měsíců. Na konci měsíce se planety přiblíží na 40' a nastane jejich pro tento rok poslední konjunkce.

Neptun je krátce po setmění stále vysoko nad obzorem. Hledání může usnadnit jeho pozice v blízkosti poměrně jasné hvězdy Mu Capricorni.

Saturn vychází na oblohu okolo druhé hodiny ranní. Nejlépe je pozorovatelný v čase okolo svítání. Jeho prstence jsou sklopeny o 10° od roviny oběhu planety, což je nejvíce za poslední tři roky.

Venuše vychází na oblohu 3 hodiny před Sluncem. V prosinci se Venuše dostane velmi vysoko. V půli měsíce bude při úsvitu už 30° nad obzorem. V dalekohledu můžeme sledovat jak se v průběhu měsíce zvyšuje její fáze z 24% na 25%, zatím co se její úhlový průměr zmenšuje.

Měsíc

Měsíc bude v novu 5.prosince, v první čtvrti 13.prosince. Úplněk nastane 21. prosince a v poslední čtvrti bude 28. prosince. Nejzajímavější pohled na Měsíc je pokud je osvícený Slunce z boku, jeho krátery tak vrhají stíny a Měsíc vypadá plasticky. Proto je dobré přijít se podívat na hvězdárnu okolo první čtvrti. Na druhou stranu Měsíc přezáří vše ostatní na obloze, takže pokud se nechcete přijít podívat přímo na Měsíc, je vhodné volit datum okolo novu.


 
Dnes je neděle 8.12.2024, 23.47 (343. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster