Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod letní oblohu na červen 2007

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,

21. červen bude nejdelší den roku 2007, trvající 16 hodin a 22 minut. Ve stejný den ve 22:06 SELČ (18:06 UT) začne astronomické léto. Začátek léta ale neznamená, že Slunce vyjde nejdříve a zapadne nejpozději. Nejčasnější východ Slunce ve dni nastane 17. června a nejpozdější západ pak až 25. června.

Planety

Merkur dosáhne 2. června největší elongace 23o východně od Slunce. Během června ale bude Merkur rychle klesat a blížit se ke Slunci a 24. června už zapadne současně se Sluncem. Pokud jej chcete spatřit, hledejte jej na počátku měsíce vpravo dole pod zářivou Venuší.

Venuše v červnu ukončí svůj mnohaměsíční vzestup na večerní obloze, přesto je i v tomto měsíci nepřehlédnutelná jako velmi jasný, bíle svítící bod nad západním obzorem. 8. června dosáhne Venuše nejvyšší východní elongace 45o východně od Slunce. Jasnost Venuše bude v červnu ještě mírně růst z –4,4m na –4,6m a v dalekohledu se bude její úhlový průměr zvětšovat a její fáze se bude zvýrazňovat – uvidíme ji jako dorůstající Měsíc před první čtvrtí. Ale výška planety nad obzorem při západu Slunce během měsíce klesne z asi 40o na jeho počátku až na asi 15o na jeho konci. Na konci měsíce nám Venuše připraví ještě krásné divadlo spolu s planetou Saturn.

Mars po pěti měsících, kdy sice ráno vycházel stále dříve, ale Slunce jej stále pronásledovalo, konečně na ranní obloze Slunci více uteče. Jasnost Marsu se přiblíží hvězdě Altair (0,8m), jeho úhlový průměr bude ale pouhých 6“ – příliš málo aby šel dobře pozorovat i velkým dalekohledem.

Jupiter se dostane 5. června do opozice se Sluncem. Ačkoliv opozice je pro vnější planety nejlepší období pro pozorování (jejich úhlový průměr je největší a jsou na obloze po celou noc), Jupiter se během letošní opozice pohybuje v jižní části souhvězdí Hadonoše blízko souhvězdí Štíra a je tedy velmi nízko nad obzorem – deklinace planety je –22o. Ačkoliv jas Jupiteru dosáhne –2,6m a úhlový průměr až 46“, silná vrstva atmosféry, přes kterou musíme planetu pozorovat, zakryje jemné detaily v jejích oblačných pásech. Nejlepší doba pro pozorování bude proto kolem půlnoci, kdy je planeta nejvýše nad obzorem.

Saturn se v červnu pohybuje na západní oboze v blízkosti planety Venuše. Úhlová vzdálenost mezi oběma planetami se během měsíce bude neustále zmenšovat. 1. června je Saturn celých 23o od Venuše, 30. června se ale přiblíží až na 0,7o, což je vzdálenost jen málo převyšující úhlový průměr Měsíce. Obě planety tak nabídnou výjimečnou příležitost k pozorování malými dalekohledy, do jejichž zorného pole se vejdou obě najednou. Úhlový průměr Venuše bude 31“ a její fáze bude pouhých 36%, disk planety Saturn bude mít úhlový průměr 17“.

Uran s jasností 6m se pohybuje v souhvězdí Vodnáře a Neptun má jasnost 8m a nachází se v souhvězdí Kozoroha. Obě planety vychází na oblohu po půlnoci a před východem Slunce jsou v dobré pozici pro pozorování. Vzhledem k nízké jasnosti bude ale k jejich spatření nutný dalekohled.

Trpasličí planeta Pluto projde opozicí se Sluncem 18. června. Pohybuje se v severozápadní části souhvězdí Střelce. Ačkoliv je Pluto v červnu blízko opozice, s jasností 14m bude k jejímu zachycení zapotřebí fotografie.

Měsíc

Měsíc bude v poslední čtvrti 8. června. Nov nastane 14. června, první čtvrť 22. června. a do úplňku se Měsíc dostane 30. června.

Pavel Cagaš

 
Dnes je neděle 8.12.2024, 22.40 (343. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster