Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod jarní oblohu na duben 2007

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,

Po západu Slunce v dubnu na obloze vévodí zářivá Venuše, svítící nad západním obzorem. Její bílý jas přezáří na obloze všechno ostatní s výjimkou Slunce a Měsíce. Vysoko nad jižním obzorem o poznání slaběji svítí Saturn, podobající se jasné hvězdě. Později v noci se nad jihovýchodem objeví nažloutlý Jupiter, který se při východu Slunce dostane vysoko nad jižní obzor. Není sice tak jasný jako Venuše, přesto ale přezáří všechny hvězdy noční oblohy.

Planety

Merkur je pro pozorovatele na severní polokouli skryt v záři Slunce, pozorovatelé na jih od rovníku ale mohou v první polovině měsíce Merkur pozorovat časně za ranního svítání.

Duben a květen letošního roku jsou nejlepší měsíce pro pozorování Venuše. Tato planeta je při západu Slunce téměř 40o nad obzorem a zapadá více jak 3,5 hodiny po Slunci. 11. dubna se Venuše přiblíží na asi 2o k otevřené hvězdokupě M45 Plejády. Jasnost planety je –4m.

Mars ani v dubnu nestihne utéci vycházejícímu Slunci, aby byl dobře pozorovatelný. Jeho jasnost se sice zvýší na 1m, úhlový průměr ale zůstává velmi malý kolem 5“ a vychází stále jen asi 1,5 hodiny před Sluncem.

Jupiter vychází na začátku dubna až asi 1,5 hodiny po půlnoci letního času, na konci měsíce ale už vyjde téměř 0,5 hodiny před půlnocí. Přesto je i v dubnu vhodná doba k pozorování této obří planety spíše ráno před východem Slunce. Úhlový průměr planety v dubnu překročí 40“ a v astronomickém dalekohledu proto skýtá nádherný pohled. Na skutečně pohodlné pozorování této planety večer po setmění si ale budeme muset počkat až do dalšího měsíce.

Saturn již prošel opozicí a od Země se vzdaluje. Od opozice, kdy byla planeta nejvýše nad obzorem přesně o půlnoci, se ale přesunula na večerní oblohu a na začátku dubna kulminuje nad jihem asi 2,5 hodiny po západu Slunce. Na konci měsíce ale Saturn dosáhne maximální výšky nad jižním obzorem ještě před západem Slunce a proto je duben poslední dobrou příležitostí k jeho pozorování v tomto roce. Úhlový průměr planety je v polovině měsíce asi 18“ a velká poloosa prstenců měří asi 42“.

Jasnost Uranu je tak malá, že i za velmi dobrých podmínek se pohybuje na hranici viditelnosti pouhým okem. V dubnu je ale Uran na obloze těsně před východem Slunce a je tedy prakticky nepozorovatelný. Ke spatření Neptunu nám v dubnu nepomůže ani dalekohled, tato planeta se pohybuje ve velmi malé úhlové vzdálenosti od Slunce.

Trpasličí planeta Pluto se pohybuje souhvězdím Střelce, ne příliš daleko od jasného Jupitera. Se svou jasností 14m je ale tří milionkrát slabší než Jupiter a zachytit ji lze pouze fotograficky. Planetka (3) Juno dosáhne 3. dubna opozice a její jasnost bude 9,7m.

Měsíc

Měsíc bude 2. dubna v úplňku. 7. dubna nastane zákryt velmi jasné hvězdy Antares Měsícem, ale tento úkaz bude pozorovatelný jen z Austrálie a Nového Zélandu. Poslední čtvrť bude 10. dubna, nov 17. dubna a první čtvrť 24. dubna. 25. dubna Měsíc opět zakryje planetu Saturn, tentokrát ale nebude zákryt pozorovatelný z Evropy – štěstí budou mít na Aljašce a v severozápadní Kanadě.

Pavel Cagaš

 
Dnes je neděle 8.12.2024, 23.56 (343. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster