Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod letní oblohu na červenec a srpen 2006

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,

Mars

V červenci se rozloučíme s Marsem na večerní obloze. Než se ale planeta v srpnu ztratí v záři Slunce, můžeme se 22. července podívat na její velmi blízké přiblížení k hvězdě Regulus v souhvězdí Lva. Obě tělesa budou na obloze jen 3/4 stupně od sebe, ale zřejmě je budeme muset pozorovat alespoň triedrem – Regulus zapadá ještě za večerního soumraku.

Saturn

Saturn, stejně jako Mars, zmizí v na konci července v záři Slunce a v srpnu se objeví na ranní obloze. Chcete-li si Saturn ráno prohlédnout, v noci z 21. na 22. srpna se planeta objeví mezi Merkurem a Venuší.

Jupiter

Planeta Jupiter Jupiter jasně září na večerní obloze nad jižním až jihozápadním obzorem. Planeta je nejjasnější objekt na obloze (Mimo Slunce a Měsíce), jasnost Jupitera v červenci je -2,2m a úhlový průměr asi 40“. Je ale velmi nízko nad obzorem a to ztěžuje její pozorování. Přesto ale za dobrého počasí a především klidného ovzduší vypadá planeta v dalekohledu majestátně s výraznými pásy tmavé oblačnosti a rodinou velkých měsíců kroužících kolem tohoto plynného obra.

Venuše

V červenci a srpnu je Venuše, stejně jako po většinu tohoto roku, vidět na ranní obloze. V červenci ale dosáhne své největší úhlové vzdálenosti od Slunce a v srpnu započne pozvolný sestup. Na večerní oblohu se Venuše dostane až v posledních dvou měsících tohoto roku.

Merkur

Merkur projde 18. července konjunkcí se Sluncem a v srpnu se objeví na ranní obloze. 7. srpna se dostane do největší úhlové vzdálenosti 19° od Slunce.

Měsíc

O prázdninách bude Měsíc v první čtvrti celkem třikrát – 3. července a 2. a 31. srpna. Úplňky nastanou dva, první bude 10. července a druhý 9. srpna. Poslední čtvrti nastanou 17. července a 15. srpna, v novu bude Měsíc 25. července a 13. srpna.

Apohelium

3. července se Země dostane na své oběžné dráze kolem Slunce do nejvzdálenějšího bodu – Země bude 152 095 745 km od Slunce.

Obloha

Podmínky pro pozorování hvězdné oblohy se od června zlepšují. Noci se prodlužují a jsou temnější. Také počasí se ustaluje a teplé letní noci jsou pro prohlídku oblohy ideální. Po západu Slunce na obloze dominují dvě jasné hvězdy – načervenalý Arcturus ze souhvězdí Pastýře na západní obloze a jasná bílá Vega ze souhvězdí Lyry na východní polovině. S postupem noci se Arcturus sklání k západu a Vega vystupuje do nadhlavníku. Spolu s Denebem z Labutě a Altairem z Orla tvoří na obloze velký letní trojúhelník.

Řadu objektů můžeme vidět i pokud jsme vybaveni jen triedrem. V souhvězdí Herkula je velká kulová hvězdokupa M13. Dokážeme-li nalézt malé souhvězdí Šíp, kousek od něj, v nevýrazném souhvězdí Lištička, lze na obloze nalézt jasnou planetární mlhovinu M27 Činka. Později v noci se nad východním obzorem objeví souhvězdí Andromedy a v něm známá velká galaxie M31, kterou za jasné a temné noci můžeme spatřit i pouhým okem jako velmi slabé zjasnění oblohy. V triedru je M31 vidět jako velká mlhavá elipsa.

Pavel Cagaš

 
Dnes je neděle 8.12.2024, 22.02 (343. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster