Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod letní oblohu na červenec a srpen 2005

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,

Tak jsme se dočkali. Je tady čas prázdnin a dovolených. Profesionálové si od astronomie odpočinou, nadšení amatéři se ji budou snažit provozovat naplno.

A v případě, že nepatříte ani do jedné skupiny lidí, tak si třeba počkejte na nějaký pěkný západ Slunce. Astronomie a romantika spolu nepřímo souvisely vždycky...

Souhvězdí

Večer těsně nad západem můžete najít souhvězdí Lva. Někteří lidé jeho tvar přirovnávají k žehličce. Dobrým vodítkem k jeho nalezení může být jasná planeta Venuše, která se bude v letních měsících toulat poblíž Lva. O 30° stupňů výše na jihozápadě bude tou dobou souhvězdí Pastýře s jasnou naoranžovělou hvězdou Arktur.

Takzvaný letní trojúhelník tvoří tři jasné hvězdy ze souhvězdí Lyry (Vega), Labutě (Deneb) a Orla (Altair). Pokud se budete pokoušet o širokoúhlé fotografie oblohy s možností delší expozice, pak rozhodně tuto oblast doporučuji, vzhledem k tomu, že jí prochází Mléčná dráha.

Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie

V souhvězdích typických pro letní oblohu nalezneme také – jak jinak – typické letní deepsky objekty. Zmiňované souhvězdí Pastýře skrývá kulovou hvězdokupu M3. Podobná, ale jasnější, je i v Herkulovi – M13. Za dobrých podmínek pouhým okem viditelná jako rozmazaná „hvězdička“, malý dalekohled či triedr krásně ukáže kulový tvar a větším dalekohledem ji už rozlišíte na jednotlivé hvězdy.

Planetární mlhovina M57 v Lyře je na hranici viditelnosti v triedru. Minimum pro rozlišení na pěkný prstýnek je dalekohled o průměru přibližně 70mm. Kolem půlnoci je vhodná doba pro pozorování mlhoviny M8 (Laguna) ve Střelci. Jasnost 5 magnitud naznačuje viditelnost triedrem a malými dalekohledy. V brzkých ranních hodinách kulminuje (největší výška nad obzorem) galaxie M31 v Andromedě, což už je typické souhvězdí podzimních měsíců.

Planety

Večer bude nad západem zářit velmi jasný objekt, často matoucí lidi nezasvěcené astronomii – ano, jedná se o planetu Venuši. Merkur si užijeme večer na začátku července a potom ráno na konci srpna. Mars bude celé léto vycházet pozdě večer. Jupiter doplní Venuši na večerní obloze a Saturn se objeví až v srpnu ráno nízko nad východem.

Meteorické roje

Meteor

Když se řekne léto a meteorické roje, tak se asi většině lidí vybaví Perseidy. Letos je maximum aktivity předpovězeno na 12. srpna v 19 hodin, kdy naší atmosférou proletí až 100 meteorů za hodinu. Měsíc starý 7 dní by neměl příliš celé představení kazit... Takže už zbývá jenom si něco přát ;-). Já bych za sebe rád popřál vám všem, kdo držíte tento program v ruce, krásně prožité letní prázdniny...

Lukáš Turek

 
Dnes je neděle 8.12.2024, 23.09 (343. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster