Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod jarní oblohu na duben 2005

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,

Konečně nám začalo teplejší období, a tak doufám, že všichni opráší svoje "zazimované" dalekohledy a pokusí se na něco podívat. Pro ty, kteří vlastního optického miláčka nemají, jsou k dispozici hvězdárny. Ovšem 1. dubna si dejte pozor, ať nenaletíte na nějaký žertík a 22. dubna byste neměli zapomenout na konjunkci Jupiteru s Měsícem.

Souhvězdí

Asi poslední možnost máme pro pozorování souhvězdí Orion či objektů, které se v něm nacházejí. Za obzorem zmizí jen chvíli po západu Slunce. Podíváme-li se večer východním směrem, uvidíme souhvězdí Herkula a Pastýře. Vpravo od něj pak souhvězdí Panny s nepřehlédnutelným Jupiterem. Kolem půlnoci nám vycházejí souhvězdí typická pro letní období – Lyra, Labuť, Lištička, Šíp. Nad ránem spatříme nad východem Pegas s Andromedou, těsně před východem Slunce pak i Perseus.

Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie

Zejména mezi astronomy-amatéry je velmi oblíbený tzv. Messierův katalog, který zahrnuje 110 deepsky objektů, ty nesou označení písmenem "M" s pořadovým číslem.

Planetární mlhovina M57

Jak jsem zmínil již výše, Orion nám brzy zcela zmizí v záři Slunce, tudíž i pro pozorování mlhoviny v Orionu M42 máme zřejmě nyní poslední šanci. Její jasnost (kolem 4 mag.) stačí k jejímu nalezení i pouhým okem. Ke spatření nějakých detailů však potřebujeme dalekohled (průměr minimálně 60 mm, lépe se mi však osvědčil Somet 25×100 mm). Pozdě večer se již poměrně vysoko nad obzor dostává otevřená hvězdokupa M13. V triedru nenápadný mlhavý flíček však velký dalekohled zcela bezpečně rozliší na jednotlivé hvězdy. Z tzv. cirkumpolárních objektů, které můžeme pozorovat po celou noc, bych doporučil galaxii M81 ve Velké medvědici (jasnost 7 mag.). Vhodná je však spíše pro větší amatérské dalekohledy. Nad ránem je již velmi vysoko souhvězdí Lyry, kde se nachází planetární mlhovina M57. V triedru či malém dalekohledu vypadá spíše jako "zamlžená hvězdička". Abychom rozlišili tvar prstýnku, potřebujeme dalekohled o průměru minimálně 60 mm a k tomu ještě značné zkušenosti.

Planety

Z pěti planet viditelných pouhým okem můžeme v dubnu pozorovat hned tři. Mars jako naoranžovělý objekt ráno nad jihovýchodním obzorem, Jupiter se dostává 3. dubna 2005 do opozice se Sluncem a můžeme jej tedy pozorovat celou noc. Vzhledem k jeho velké jasnosti není problém jej nalézt – po Slunci a Měsíci je Jupiter v tomto období nejvýraznějším objektem na obloze. Saturn uvidíme většinu noci, zapadá časně ráno.

Další úkazy

V letošním dubnu proběhnou dvě zatmění – jedno měsíční a jedno sluneční. Bohužel však ani v jednom případě nemáme štěstí a oba úkazy nás zcela minou.

Pozorovatelná i pro nás však bude konjunkce Jupiteru s Měsícem. Jedná se o úhlové přiblížení obou těles, přičemž nejmenší vzdálenost bude 1°. Velmi pěkný pohled to bude jistě pouhým okem či malým dalekohledem. Případnými fotografiemi se pak můžete pochlubit např. na internetových stránkách Instantních astronomických novin.

Lukáš Turek

 
Dnes je neděle 8.12.2024, 23.51 (343. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster