Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod jarní oblohu na květen 2007

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Květen je poslední měsíc v tomto roce, kdy můžeme spatřit Venuši na večerní obloze po astronomickém soumraku. V následujících měsících již začne Venuše klesat k obzoru a stále pozdější západy Slunce a prodlužující se den budou ubírat na jejím jasu. Na večerní obloze v květnu ale stále září Saturn a Jupiter vychází v první polovině noci.

Planety

Merkur projde 3. května horní konjunkcí se Sluncem a po celý měsíc se bude na večerní obloze vzdalovat od Slunce. Na konci května bude Merkur pro pozorovatele na severní polokouli v nejlepší pozici pro pozorování z celého roku 2007. Asi půl hodiny po západu Slunce bude možné planetu spatřit asi 10o nad západním obzorem. Maximální jasnosti –1m ale dosáhne už v polovině měsíce a do konce května zeslábne na asi 0m.

Venuše dosáhne v květnu svého maximálního jasu na večerní obloze. Výška Venuše nad obzorem bude při západu Slunce po celý měsíc asi 40o. Jasnost planety bude –4m tak ji bude možné spatřit i před západem. Astronomický dalekohled ukáže Venuši sledující na obloze Slunce i v poledne.

9. května projde Venuše asi 2o od otevřené hvězdokupu M35 v souhvězdí Blíženců. 16. a 17. května bude Venuše asi 1o od hvězdy? Geminorum (Mebsuta). 19. května se bude planeta pohybovat v blízkosti srpku Měsíce.

Průměr srpku Venuše se v květnu zvětší z 16“ na 21“ a ze Země bude vidět asi v poloviční fázi. Maximální elongace (úhlové vzdálenosti od Slunce) dosáhne Venuše sice až na počátku června, v té době bude ale bude na obloze již klesat.

Mars se stále pohybuje po ranní obloze souhvězdími Vodnáře a Ryb, příliš blízko Slunci aby byl dobře pozorovatelný. Jasnost planety bude asi 1m.

30. května projde opozicí nejjasnější planetka Vesta. Přitom v polovině následujícího měsíce projde Vesta perihéliem a bude tedy nejblíže ke Slunci. Jasnost Vesty bude 5,4m, což z ní dělá naprosto nejjasnější planetku hlavního pásu asteroidů, jakou můžeme spatřit a také jedinou planetku, kterou můžeme uvidět bez dalekohledu.

Jupiter se pohybuje v jižní části souhvězdí Hadonoše a s jasností –2,5m je druhou nejjasnější planetou na obloze, jasnější než všechny hvězdy s výjimkou Slunce. Na počátku května vychází Jupiter asi 3 hodiny po západu Slunce, na konci měsíce bude vycházet už při jeho západu. Planeta se blíží k opozici se Sluncem, která nastane 5. června, a proto nabízí nejlepší podmínky k pozorování. I když tentokrát je Jupiter více na jihu než tomu bylo při jiných opozicích a naše atmosféra nám pohled na něj poněkud zakalí, i malý dalekohled odhalí zploštělý disk planety a rodinu 4 velkých satelitů. Velký hvězdářský dalekohled pak ukáže pásy oblačnosti v atmosféře, velkou rudou skvrnu a další úchvatné podrobnosti.

Saturn má jasnost 0,5m a pohybuje se souhvězdím Lva. Nabízí tak krásnou podívanou ihned po západu Slunce, i když v květnu je planeta už večer za místním poledníkem a podmínky pro její pozorování se pomalu zhoršují. Saturn se na obloze pomalu blíží k nejjasnější hvězdě souhvězdí Lva Regulus a úhlová vzdálenost mezi nimi se během měsíce zmenší ze 12o na 10o.

Planety Uran i Neptun vycházení před rozbřeskem a nejsou v květnu dobře pozorovatelné.

Měsíc

Měsíc bude 2. května v úplňku. 10. května dosáhne poslední čtvrti a 16. května bude nov. První čtvrť můžeme pozorovat 23. května a druhého úplňku v měsíci květnu dosáhne Měsíc 31. května.

Pavel Cagaš

 
Dnes je sobota 20.4.2024, 00.00 (111. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster