Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod podzimní oblohu na říjen 2004

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Souhvězdí

Vega ze souhvězdí Lyry už se pomalu přesouvá z nadhlavníku k západu. Zatímco například souhvězdí Pastýře už se večer nachází čím dál blíže západnímu obzoru, u východu se objevuje Pegas s Andromedou. Na severovýchodě nelze přehlédnout jasnou hvězdu Capellu ze souhvězdí Vozky. Kolem půlnoci se nad východní obzor vyhoupnou Blíženci s Orionem. V ranních hodinách pak i souhvězdí Velkého psa s nejjasnější hvězdou naší oblohy – Siriem.

Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie

U západního obzoru lze ještě odchytit kulovou hvězdokupu M3 ze souhvězdí Pastýře. Pro pozorování však bude vhodnější kulová hvězdokupa v Herkulovi – M13, která je večer stále poměrně vysoko nad obzorem. Planetární mlhovina M57 je na tom s výškou nad obzorem ještě lépe. Typickým podzimním objektem je Velká galaxie v Andromedě M31. Za zmínku jistě stojí i galaxie M33, nacházející se pár stupňů od ní. Již večer si můžeme všimnout nápadného seskupení hvězd v souhvězdí Býka. Jedná se o otevřenou hvězdokupu M45, známou pod názvem Plejády. V brzkých ranních hodinách se stává vhodným objektem i otevřená hvězdokupa M35 v Blížencích a mlhovina M42 z typického zimního souhvězdí Orion.

Planety

Po celý říjen bude na ranní obloze pozorovatelná velmi jasná planeta Venuše. 10. října se k ní na vzdálenost 3° dostane Měsíc. Před východem Slunce se bude skrývat nízko nad východním obzorem Jupiter. Saturn vychází kolem půlnoci. Na Uranu a Neptunu sice žádné detaily nespatříme, v tomto období je však lze na obloze bez problémů nalézt – Uran zapadá brzy ráno, Neptun je pozorovatelný v první polovině noci. V záři Slunce se v měsíci říjnu budou skrývat planety Merkur a Mars.

Meteorické roje

13. října nastává maximum meteorického roje Piscidy, jehož frekvence je ovšem velmi malá. O něco lépe to vypadá s meteorickým rojem Orionidy. Letošní maximum připadá na 22. října. Za hodinu proletí zemskou atmosférou přibližně 25 meteorů.

Další úkazy

Pěkný pohled na ranní oblohu bude jistě 10. října. Venuše se dostává do konjunkce s Měsícem. Měsíc se bude nacházet 3° jižně od Venuše. Během října se ale ještě v blízkosti Měsíce ocitne několik jasných objektů. 7. října to bude hvězda Pollux se Saturnem, 10. října Regulus, 12. října Jupiter, 17. října Antares (přiblížení jen na půl stupně) a 31. října hvězda Aldebaran.

Měsíc říjen mimo jiné přinese úplné zatmění Měsíce. Dne 28. října v ranních hodinách se tak můžeme těšit na zajímavou podívanou.

Průběh úplného zatmění Měsíce Průběh úkazu (SELČ):

  • Začátek částečného zatmění: 3.14
  • Začátek úplného zatmění: 4.23
  • Střed zatmění: 5.04
  • Konec úplného zatmění: 5.44
  • Konec částečného zatmění: 6.54
  • Západ Měsíce: 7:43

Celý úkaz je možno pozorovat i pouhým okem. V době úplného zatmění si lze všimnout načervenalé barvy Měsíce, což je způsobeno Zemskou atmosférou. Ta totiž rozptyluje mnohem lépe modré světlo, než světlo červené (na opačném konci spektra). Pohodlnější pozorování však nabízí triedr či jiný malý dalekohled – nejlépe na stativu. Ovšem pokud žádný astronomický přístroj nevlastníte, pak se nabízí možnost zajít si na nejbližší hvězdárnu.

Hvězdárna Zlín bude mít pro veřejnost otevřeno v době celého průběhu zatmění (tedy ve čtvrtek 28.10.2004 od 3.30 hod. ráno).

Lukáš Turek

 
Dnes je pátek 29.3.2024, 12.13 (89. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster