Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Polární záře 20./21.11.2003

Tak jsme ji konečně viděli! Polární záři!

Město Zlín osvětlující oblohu

Vše začalo přibližně v 18:35 SEČ, kdy mi přišel první SMS alert z redakce IAN (Instantních astronomických novin), že nad Brnem právě zuří obrovská polární záře. Z města jsem ale nic neviděl a tak jsem pokračoval dál – na setkání výboru ZAS. Zrovna jsme vybírali plakáty k výzdobě nové hvězdárny. Seděl jsem tam jak na trní, protože jsem věděl, že se venku děje něco, na co dlouhé roky čekám. Moc na mé pozornosti nepřidaly ani další SMSky nejen z IAN, ale i od dalších lidí, že ji vidí! Z výboru jsem odešel dřív a odcházel jsem s pocitem, že jsem prošvihl svou životní příležitost.

Polární záře ze sídliště 22:10 SEČ

Přibližně kolem 22:15 SEČ mi volal bratr, že stále vidí a i fotí polární záři z balkónu na Jižních Svazích. Neváhal jsem a rozhodli jsme se (s Martinem J.), že ji pojedeme společně s mým bratrem ještě někam pozorovat (a to už byly skoro 4 hodiny po prvním alertu IAN, což je SMS služba okamžitě upozorňující na zajímavé jevy) a že si dáme sraz na Jižních Svazích. Nakonec se k nám přidal i bratr Martina – Ivan. Rozhodli jsme se jet autem na kopec nad Příluky ke kapličce, která je dost vysoko a město tam budeme mít na jihu, takže by měl být severní obzor temný.

Svítící severní obzor

Jenže severní obzor vůbec temný nebyl. Celý zářil, jako kdyby tam před časem zapadlo Slunce. Kolegové dokonce viděli i barevné odstíny této záře. To však nebylo nic oproti tomu, co následovalo. Chvilku jsme pak viděli "dvě" Mléčné dráhy. Jenže ta druhá byla nějaká divná – velmi rychle zmizela o pak jsme se už nestačili divit a překřikovat. V okolí Polárky se objevovaly velmi jasné světlé skvrny, zjasňovaly se a pak zase vytrácely a to velmi rychle – v řádu jednotek až desítek sekund. Objevovaly se i svislé pruhy jakoby vystřelující ze severního bodu. Viděli jsme je dokonce i trochu za zenitem, u Plejád (kolem půlnoci). Různé skvrny se objevovaly i na západě a východě, prostě skoro všude na severní polovině oblohy. Severní obzor zářil stále velmi jasně a byly zde nejlépe pozorovatelné barvy: převážně červená a zelená.

Jihovýchodní část oblouku

Někdy po půlnoci (svícením na hodinky bychom si narušili adaptaci oka) se vytvořil oblouk sahající na severu asi do výše 25-30 stupňů, začínající na severozápadě a končící na severovýchodě (nebo naopak :-). Z něj byly velmi výrazné dvě oblasti: jedna delší (přímo na severu) a pak druhá, trochu menší, ale velmi jasná, na severovýchodě. Tyto dvě oblasti se dlouhou dobu nepravidelně střídaly a velmi se zjasňovaly a zase mizely. Prostě se z ničeho nic rozzářila jedna oblast, za pár sekund zmizela a objevila se druhá oblast. Úžasná podívaná. Už jsme pak dobře poznali, kde se začíná nějaká oblast zjasňovat a volali to na fotografa výpravy (mého bratra Romana Pavla).

Už přicházejí ...

Konečně se nám podařilo vidět polární záři a mě se tím splnil jeden životní sen – vidět na vlastní oči polární záři. Byla to úchvatná podívaná. Tak dynamický vývoj a průběh nás celkem překvapil, změny byly opravdu velmi rychlé a nečekané. Sem tam nám nad hlavou proletěla nějaká ta Leonida, což sice krásně oživilo scénu nočního nebe, ale pro tento večer to bylo druhořadé téma. Velmi kouzelný byl i pohled na Zlín tonoucí v mlze. Prostě konečně zase pořádná astronomická podívaná, u které konečně vyšlo i počasí.

Miroslav Pavel


SZ část oblouku

S část oblouku

SV část oblouku

Fotografoval: Roman Pavel

 
Dnes je pátek 29.3.2024, 01.33 (89. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster